یاد گرفتن رونمایی موس جدید موس بی سیم Razer Lancehead

یاد گرفتن: رونمایی موس جدید موس بی سیم Razer Lancehead

گت بلاگز اخبار اجتماعی «روحانی‌کر» موفقیت ستایش نشده‌ دولت کشور عزیزمان ایران , گزارش گاردین از مدل ایرانی «اوباماکر»

گاردین در گزارشی از طرح تحول سلامت که در دولت نخست حجت الاسلام حسن روحانی اجرا شد، نوشته است. 

«روحانی‌کر» موفقیت ستایش نشده‌ دولت کشور عزیزمان ایران , گزارش گاردین از مدل ایرانی «اوباماکر»

گزارش گاردین از مدل ایرانی «اوباماکر»؛ «روحانی کر» موفقیت ستایش نشده دولت ایران

عبارات مهم : ایران

گاردین در گزارشی از طرح تحول سلامت که در دولت نخست حجت الاسلام حسن روحانی اجرا شد، نوشته هست.

به گزارش خبرآنلاین؛ سال گذشته پدر زن 67 ساله علی سکته کرد، او را به بیمارستان نمازی در شیراز بردند، جهت 20 روز از او در این بیمارستان مواظبت شد و 6 روز هم او در بخش مواظبت های خاص بود. ولی بعد از درمان این مرد، علی به مسئله جدیدی برخورد؛ چگونه هزینه درمان را بپردازد؟

«روحانی‌کر» موفقیت ستایش نشده‌ دولت کشور عزیزمان ایران , گزارش گاردین از مدل ایرانی «اوباماکر»

او جهت جمع کردن حدود 10 میلیون تومان، شروع به پول قرض گرفتن کرد، ولی هنگامی که فیش بیمارستان را دید متوجه شد که فقط باید 580 هزار تومان بپردازد.

علی در این رابطه به گاردین گفت: «فکر کردیم که شاید فراموش کردند یک صفر دیگر بگذارند، به برادر همسرم نگاه کردیم و خندیدم. این پول واقعا کم بود، تقریبا هیچ چیز نبود.»

گاردین در گزارشی از طرح تحول سلامت که در دولت نخست حجت الاسلام حسن روحانی اجرا شد، نوشته است. 

در واقع پیش از اینکه مرد 67 ساله مریض شود، او عضو برنامه تازه خدمات بهداشتی دولت قبلی حسن روحانی شده است بود، برنامه ای که در سال 2014 معرفی شد و به آن لقب «روحانی کر» داده شد لقبی مانند طرح سلامت دولت باراک اوباما، «اوباماکر». این اقدام پدرزن علی باعث شد آنها فقط بخش کوچکی از هزینه 12.8 میلیون تومانی درمان را بدهند.

در طول 3 سال گذشته وزارت بهداشت حسن روحانی 11 میلیون نفر را مثل این مرد بیمه کرده هست، یعنی کسانی مثل بیکاران یا افراد فقیر که قبلا تحت پوشش بیمه نبودند الان بیمه شده است اند.

در کمک های ماهیانه طرح تحول سلامت به ازای هر یک نفر 38 هزار تومان پرداخت می شود و اجازه می دهد همه این افراد تحت پوشش این طرح فقط بخشی از هزینه های درمان خود را بپردازند.

«روحانی‌کر» موفقیت ستایش نشده‌ دولت کشور عزیزمان ایران , گزارش گاردین از مدل ایرانی «اوباماکر»

علی بر این باور است که طرح تحول سلامت روحانی بزرگترین موفقیت داخلی ستوده نشده مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران است و باعث شده است او در انتخابات دوازدهم هم با 5 میلیون رای بیش از دوره قبلی پیروز شود. بر اساس گزارش سایت «روحانی متر» که همه قول های مدیر جمهور را بررسی می کند، روحانی همه قول های خود را در زمینه طرح تحول سلامت اجرایی کرده است.

در این زمینه روحانی یک ماه پیش در صحبت گفته بود: «برای حفاظت از رفاه اجتماعی افراد با درآمد پایین تر گام های بزرگی برداشته ایم و بر اساس برنامه مواظبت های بهداشتی ما الان همه تحت پوشش بیمه هستند.»

گاردین در گزارشی از طرح تحول سلامت که در دولت نخست حجت الاسلام حسن روحانی اجرا شد، نوشته است. 

در ابتدای اجرایی شدن این طرح انتظار می رفت 5 میلیون نفر جهت اجرا در آن اقدام کنند، ولی الان بیش از 2 دوبرابر آنها عضویت کردند، بسیاری از آنها افرادی بودند که از وحشت هزینه ها حتی پیش پزشکان هم نمی رفتند.

مادر شهرام شهبازی یک ورزشکار ایروبیک بود، چند سال پیش ستون فقراتش به مسئله خورد و به نظر می رسد «روحانی کر» او را نجات داد. شهبازی در این رابطه می گوید: « این طرح واقعا ما را نجات داد وگرنه ما نمی توانستیم هزینه 20 میلیونی عمل او را بپردازیم.»

«روحانی‌کر» موفقیت ستایش نشده‌ دولت کشور عزیزمان ایران , گزارش گاردین از مدل ایرانی «اوباماکر»

او ادامه داد: «یعنی اگر او بیمه نشده بود مادرم همچنان درد می کشید و ما باید درمان او را بعد از نخستین عمل جراحی متوقف می کردیم. با بیمه شما فقط وظیفه دارید هر سال یک عمل جراحی داشته باشید ولی مادر من دو عمل مهم داشت و آنها بازهم هزینه این دو عمل را پرداخت کردند.»

البته در کنار محبوبیت و موفقیت این برنامه بدون مسئله هم نبوده هست؛ «روحانی کر» گران هست، هر سال 770 میلیون پوند هزینه دارد، یک خبرگزاری نیمه رسمی کشور عزیزمان ایران که گفته می شود از مخالفان دولت روحانی است سال پیش ادعا کرد که «روحانی کر» به علت کمبود بودجه در آستانه فروپاشی هست. البته در سال اول این طرح هم مسئولان ایرانی کمبود بودجه را تایید کردند.

حسین نفیسی مفرد فارغ التحصیل مدیریت اقتصاد از دانشگاه وارویک که در رابطه با نقشه تحول سلامت کشور عزیزمان ایران تحقیقاتی انجام داده است در این رابطه گفت: نشانه از سیاست دولت کشور عزیزمان ایران در کشور عزیزمان ایران جلوگیری از ایجاد ناآرامی های سیاسی است ولی به علت هزینه هایش در بلندمدت بی تاثیر می شود.

گفتنی است با اینکه روحانی مسئولیت اجرای طرح تحول سلامت را بر عهده گرفته هست، این طرح بیش 20 سال پیش در قانون کشور عزیزمان ایران آمده بود و محمد خاتمی مدیر جمهور اصلاح طلب کشور عزیزمان ایران بخشی از آن را اجرای کرده بود.

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگو با گاردین در رابطه با این طرح گفت: ما افتخار می کنیم که بگوییم که هیچ ایرانی بدون بیمه ای نیست که ما تحت پوشش قرار دادن او را قبول نکنیم، افرادی هستند که نمی خواهند تحت حمایت این بیمه قرار بگیرند و یا مدارک هویتی آنها مشکلی دارد، در غیر این صورت هرکسی که بخواهد می تواند عضویت کند.

نزدیک به نیمی از جمعیت کشور عزیزمان ایران تحت پوشش «روحانی کر» هستند، هزینه بیمه 38 میلیون نفر از جمعیت کشور عزیزمان ایران را دولت پرداخت می کند، هزینه باقی افراد را هم کارفرما ها می پردازند.

بیشتر افرادی که در برنامه بیمه سلامت هستند فقط 6 درصد هزینه درمان خود و 10 تا 30 درصد هزینه داروهای خود را می پردازند.

حریرچی در این رابطه گفت: قبل از طرح تحول سلامت روحانی، به طور میانگین مردم 37 درصد هزینه های درمان خود را می پرداختند، اکنون این میزان به 6 درصد رسیده است.

حدود 90 درصد 11 میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت در نزدیکی شهر های شهر زندگی می کنند، دولت کشور عزیزمان ایران تصمیم گرفته بر اساس ارزیابی که از درآمدها انجام می شود اگر کسی توان مالی دارد باید 15 تا 100 درصد هزینه درمان خود را بدهد. البته هنوز معلوم نیست این تصمیم تازه از کی اجرایی می شود.

حریرچی در این رابطه گفت که جمعیت کشور عزیزمان ایران دارد پیرتر می شود و به این علت هم هزینه هایشان زیاد کردن پیدا می‎کند، ولی او ابراز اطمینان کرد که دولت به شکلی پول مورد نظر را پیدا می کند.

وحید روسوقی، یک کارشناس که در بخش مواظبت های بهداشتی در تبریز کار می کند در رابطه با بیمه سلامت گفت: در اصلاحات اخیر افرادی که درآمد کمی دارند سود می کنند، ولی جهت رسیدن به اهداف این طرح به پول بیشتری نیاز است.

چند ماه پیش هم صدها پرستار روبروی مجلس در اعتراض به «روحانی کر» تظاهرات کردند، آنها می گفتند این طرح فشار را روی آنها زیاد کردن داده در حالی که درآمدشان زیاد کردن پیدا نکرده است.

اما اگر متخصصان و کارکنان در حوزه سلامت را در نظر نگیریم، بقیه «روحانی کر» را یک موفقیت می بینند، حتی کسانی که به مدیر جمهور رای ندادند.

روسوقی در این رابطه گفت: «من نمی دانم آیا در دوره تبلیغات انتخاباتی او انقدر روی توافق هسته ای تمرکز کرد در حالی که طرح سلامت بود که به افرادی با درآمد کمتر کمک کرد. قبل از این مردم از وحشت هزینه ها حتی به دکتر هم نمی رفتند ولی الان همه دفترچه ی بیمه دارند.»

واژه های کلیدی: ایران | سلامت | میلیون | ایرانی | برنامه | میلیونی | حسن روحانی | دولت روحانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz