یاد گرفتن رونمایی موس جدید موس بی سیم Razer Lancehead

یاد گرفتن: رونمایی موس جدید موس بی سیم Razer Lancehead

گت بلاگز اخبار اجتماعی سی‌وسه پل نشست کرد

کابوس کارشناسان، فعالان میراث فرهنگی و اصفهان دوستان به حقیقت پیوست. نگرانی در رابطه با احتمال بروز آسیب به سی‌وسه پل اصفهان بارها از جانب کارشناسان عنوان شده ا

سی‌وسه پل نشست کرد

سی وسه پل نشست کرد

عبارات مهم : تاریخی

کابوس کارشناسان، فعالان میراث فرهنگی و اصفهان دوستان به حقیقت پیوست. نگرانی در رابطه با احتمال بروز آسیب به سی وسه پل اصفهان بارها از جانب کارشناسان عنوان شده است بود و همواره از جانب مدیران و مسند نشینان تکذیب شده است و تاکید شده است بود هیچ گونه نگرانی جهت پل های تاریخی وجود ندارد همه پل های اصفهان به صورت دائمی تحت پایش هستند. ولی این اتفاق افتاد! چی چیزی باعث بروز این اتفاق ناگوار شده است است؟

به گزارش ایسنا، فرقی نمی کند آن را سی وسه پل بخوانید یا پل الله وردی خان، چهل چشمه بخوانید یا پل چهارباغ؛ حقیقت این است که این پل، شاهکار معماری اصفهان، تکه ای وجودی و جوهره این موزه- شهر تاریخی است که امروز به لطف سوء مدیریت و بی توجهی به بیانات کارشناسان در برابر چشمان مان تخریب می شود و انحنا در بدنه غربی پل حاکی از نشست این سازه تاریخی است.

سی‌وسه پل نشست کرد

بارها احتمال بروز آسیب به این پل تاریخی از جانب کارشناسان مطرح شده است بود. بعضی خشکی های پی درپی و طولانی مدت زاینده رود را خطری می دانستند که ممکن است موجب تخریب پایه های این شاهکار معماری شود. این گروه از کارشناسان عنوان می کردند ساروج که یکی از مصالح مهم مورد استفاده در ساخت این پل تاریخی و البته دیگر پل های اصفهان است به آب و رطوبت وابسته است و خشک بودن آن می تواند باعث تخریب پل های تاریخی شود.

عده ای دیگر از کارشناسان و به خصوص زمین شناسان کم کردن سطح سفره های آب زیرزمینی را زلزله خاموش اصفهان می خوانند و اعتقاد دارند کم کردن سطح آب های زیرزمینی به خصوص در حاشیه رودخانه زاینده رود خطری است که نه تنها پل های تاریخی، بلکه ساختمان های تاریخی و البته همه مردم اصفهان را ترساندن می کند.

کابوس کارشناسان، فعالان میراث فرهنگی و اصفهان دوستان به حقیقت پیوست. نگرانی در رابطه با احتمال بروز آسیب به سی‌وسه پل اصفهان بارها از جانب کارشناسان عنوان شده ا

اما بزرگ ترین نگرانی کارشناسان، عبور خط یک مترو اصفهان؛ درست از زیر این پل تاریخی بود. مساله عبور مترو بارها باعث شد تکمیل تونل مترو اصفهان به تاخیر بیفتد. شهرداری اصفهان راجع به عبور این خط از زیر چهارباغ عباسی و سی وسه پل سال ها ممارست ورزید و تنها با فشار سمن ها و رسانه ها تونل مترو را با دو انحنای کوچک از سی وسه پل فاصله دادند. فاصله ای که به اعتقاد بسیاری کافی نیست و فقط اقدامی عوام فریبانه تلقی می شود.

در سال 96 و در آخرین روزهایی جهت عبور مترو از چهارباغ روزشماری می شد، فشار رسانه ها و سمن ها زیاد شد و شهرداری اصفهان به ناچار افتتاح مترو را جهت یک ماه به تعویق انداخته و شعرباف- مشاور عالی شهرداری اصفهان به نقل از روابط عمومی شرکت قطار شهری اصفهان گفت: با توجه به اینکه فاز سه خط یک از چهارراه تختی تا میدان آزادی از زیر محور تاریخی چهارباغ عبور می کند میراث فرهنگی از ابتدا درخواست داشت تمهیدات مربوطه اندیشیده شود و با پیگیری های شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور خط قطار شهری در این محور با الزامات خاصی احداث شده است است.

وی ادامه داد: علی رغم همه تاییدات یونسکو به علت حساسیت های مدیریت شهری و میراث فرهنگی عملیات اجرایی قطعه میانی، ریل، پدهای میراگر ارتعاش و… بعد از بررسی و نظارت های مستمر در تاریخ ٢٧ خرداد ٩٦ به تایید نماینده و مشاور امین شرکت میراث فرهنگی کشور یعنی دانشگاه علم و صنعت رسید تا هیچ مشکلی از لحاظ ارتعاش و غیره در این زمینه نباشد.

سی‌وسه پل نشست کرد

با وجود همه اطمینانی که مدیران و کارشناسان بدنه شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به رسانه ها و سمن ها دادند؛ با وجود تاکیداتی که شهرداری اصفهان و شرکت قطار شهری این کلان شهر مبنی بر بی خطر بودن مترو اصفهان جهت میراث تاریخی این کلان شهر داشتند و با وجود آزمایش های متعدد کارشناسان لرزه نگاری دانشگاه علم و صنعت که امیدواریم آزمایش های ارزش فرمایشی یا نمایشی نبوده باشد امروز فوت تدریجی و سخت سی وسه پل شروع شده است است.

واژه های کلیدی: تاریخی | اصفهان | رسانه ها | شهرداری | میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz